نقشه راه و برنامه های کمپانی AMD برای عرضه پردازنده و گرافیک های نسل جدید

نقشه راه و برنامه های کمپانی AMD برای عرضه پردازنده های سری ZEN3 RYZEN 4000 وRDNA2 بر پایه تکنولوژی +7NM درسال 2020

طبق اطلاعات بدست آمده،کمپانی AMD در حال به روزرسانی نقشه راه و فعالیت های خود برای عرضه ی نسل جدید پردازنده های ZEN3 وRDNA2(نسل دوم از گرافیک های NAVI) تا سال 2020 به مشتریان میباشد.
محصولات جدید از تکنولوژی و فرآیند سیلیکونی +7NM شرکت TSMC بهره میبرند که عملکرد بسیار بالاتر و راندمان بهتری را نسبت به محصولات کنونی در اختیار دارند.

پردازنده های ZEN3 سری RYZEN 4000 قبل از گرافیک های RADEON RX مبتنی بر RDNA2 عرضه میشوند

با وجود بکارگیری از تکنولوژی 7نانومتری در پردازنده های نسل ZEN2 و نسل اول از گرافیک های NAVI یا به اختصار RDNA اما قرار است که ما سبک جدیدی از طراحی را در پردازنده های ZEN3 و گرافیک های RDNA2 تجربه کنیم.

پردازنده های ZEN 3 مبتنی بر معماری +7NM تغییر و تحول گسترده ای نسبت به نسل قبل دارند

طراحی هسته نسل ZEN 3 مبتنی بر معماری +7NM به اتمام رسیده است،و در سال 2020 میتونایم شاهد عرضه آنها باشیم.
با وجود اینکه پردازنده های ZEN 2 از فناوری 7نانومتری بهره میبردند،اما پردازنده های ZEN 3 از فناوری 7نانومتری پلاس بهره میبرند که این تکامل باعث افزایش 20 درصدی عملکرد ترانزیستورها و10 درصد بازده کلی آنها بهتر شود

یکی از محصولات پرچمدار خانواده ZEN 3 میتواند نسل سوم از پردازنده های EPYC معروف به MILAN باشد.سری پردازنده های EPYC میلان در ابر رایانه Perlmutter Exascale ، طراحی شده توسط CRAY مستقر می شوند.
مشخصات اولیه از پردازنده های سری میلان دارای 64 هسته و 128threads میباشند،هم چنین از حافظه های رم هشت کانال تا ظرفیت بیش از 256 گیگ پشتیبانی میکنند.

به غیر از سری ZEN 3،سری ZEN 4 و ZEN 5 و همچنین سومین نسل از پردازنده های AMD EPYC تحت عنوان GENOA در کنار سری MILAN تایید شده اند.
در حال حاضر کمپانی AMD در حال طراحی نسل ZEN 4 میباشد.که به احتمال زیاد آغاز فرآیند تولید آن در بین سال های 2021 الی 2022 میباشد و قطعاً یک ارتقاء مناسب نسبت به طراحی Zen 2 / Zen 3 خواهد بود.

نقشه راه،برنامه ریزی و اهداف جامع کمپانی AMD برای آینده

یکی از اهداف مهم AMD در مورد نسل دوم از گرافیک های NAVI یا به عبارتی (RDNA2) ترکیب معماری +7NM و گرافیک های خود و از همه مهم تر پشتیبانی از RAY TRACING میباشد،که در حال طراحی و برنامه ریزی اجرای آن در سال 2020 هستند.
با توجه به اینکه طراحی ZEN 3 به پایان رسیده و RDNA 2 هنوز در حال طراحی است ، می توان گفت که راه اندازی پردازنده ها بسیار زودتر از GPU های 7nm + است.

گذشته از شایعات فعلا چیزی در مورد RDNA 2 نمی دانیم ، اما چیزی که AMD به طور رسمی درباره آن صحبت کرده است ، Ray Tracing است که در ترکیب GPU نسل بعدی آنها موجود خواهد بود. AMD با معماری RDNA نسل بعدی خود قصد دارد یکپارچه سازی سطح سخت افزاری را در GPU های خود داشته باشد تا از بازدهی هر چه بیشتر در بازی ها پشتیبانی کند. این امر آنها را با فناوری RTX NVIDIA که سال گذشته با کارتهای سری GeForce RTX 20 پشتیبانی از RAY TRACING را از طریق ادغام سطح سخت افزار اجرا می کرد ، قرار دهد.

AMD همچنین می خواهد RDNA 2 را به سمت طیف بالاتر سطح بازار سوق دهد. در حالی که پردازنده های نسل اول RDNA در بخش های 300 تا 500 دلاری عالی عمل می کنند ، ما به احتمال زیاد شاهد طیف وسیعی از طراحی های کلاس علاقه مندان با کارتهای گرافیکی سری Radeon RX مبتنی بر RDNA 2 خواهیم بود. NVIDIA شرکتی نیست که فقط با سکوت در راه اندازی رقبا بنشیند. برنامه های GPU 7 نانومتری NVIDIA در حال انجام است و به احتمال زیاد ما شاهد معرفی بزرگی در سال 2020 برای معماری گرافیکی نسل بعدی آنها خواهیم بود که احتمالاً با نام “Ampere” شناخته می شود.

همچنین لازم به ذکر است که پردازنده های گرافیکی Navi با سطح بالا ممکن است طراحی حافظه با پهنای باند مانند پرچمداران فعلی را حفظ کنند. در حالی که AMD از حافظه های GDDR6 در کارت های اصلی مبتنی بر RDNA خود استفاده می کند ، به احتمال زیاد این شرکت با جدیدترین HBM2E VRAM جلو می رود.

مقایسه معماری گرافیک های AMD

کمپانی AMD مطمئنا اطلاعات تازه ای اهداف خود در نمایشگاه CES 2020 به اشتراک میگذارد که احتمالا شامل نسل سوم از پردازنده های Ryzen Threadripper هم میباشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.