معماری AMD Zen 3 برای پشتیبانی از حداکثر 4 رشته در هر هسته با ویژگی SMT4

در حالی که AMD هنوزدر تلاش است تا پرچمدار خود یعنی پردازنده ی Ryzen 9 3950X را آماده کند تا در مدت زمان دو ماه برای عرضه آماده شود از سوی دیگر طبق گفته های این شرکت طراحی ریز معماری هسته اصلی ZEN 3 را به اتمام رسانده است.
شایعه است که ریزمعماری پردازنده های نسل بعدی AMD قرار است ویژگی جدیدی به نام SMT4 داشته باشند و همانطور که از نام آن پیداست این یک ویژگی چند رشته‌ای همزمان است. در حالی که Zen 2 شرکت از لحاظ قابلیت SMT در معماری اصلی ZEN که اولین طراحی این شرکت بود که از ویژگی SMT بهره می برد ،اما گفته می شود که ZEN 3 با دو برابر کردن تعداد رشته ها در هر هسته ، جهشی بزرگ به جلو می بخشد.

کمپانیAMD اولین شرکتی نیست که چنین کارهایی را انجام داده است. برخی از تکرارهای معماری قدرت IBM حداکثر هشت رشته اجرا را در هر هسته پشتیبانی می کند. اما اگر این شایعات را باور کنیم ، AMD اولین شرکتی خواهد بود که یک ریز معماری x86 را معرفی کرده است که قادر است بیش از دو رشته در هر هسته را اجرا کند.

با توجه به ریزساختارهای CPU پیچیده تر و با بزرگتر شدن هسته برخی از قسمت ها مورد استفاده فاقد استفاده می شوند و ناکارآمدی به طور ذاتی خود را نشان می دهد ، در حالی که موارد موجود می توانند اغراق کنند به همین دلیل SMT از ابتدای کار معقول است و امکان استفاده از این طرح با بهره گیری از این ناکارآمدی ها و منابع کم کار شده با اجرای موضوعات اضافی در هر هسته ممکن است یک راه حل مناسب باشد ، اگر به درستی انجام شود و نه به قیمت کارایی تک رشته ای.

اگر آنچه شایعه ادعا می شود محقق شود ، SMT4 می تواند یک تغییر دهنده بازی برای بازار سرور باشد. اما تا آن زمان زمان زیادی مانده

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.