• صفحه اصلی
  • >
  • سرور
  • >
  • اطلاعات تکمیلی جدید از پردازنده های AMD EPYC سری Milan و Genoa

اطلاعات تکمیلی جدید از پردازنده های AMD EPYC سری Milan و Genoa

اطلاعات کامل از حافظه و سوکت و قابلیت جدید بستر های نرم افزاری SP5 تا سازگاری پردازنده های AMD EPYC سری Milan و Genoa ZEN 3 از 64 هسته ، PCIe 4 ، DDR4 و سازگاری سوکت.

در طی سخنرانی در کنفرانس شورای مشورتی HPC-AI بریتانیا ، AMD اطلاعات زیادی در مورد پردازنده های نسل بعدی EPYC خود را بر اساس هسته های ZEN 3 و ZEN 4 فاش کرد. با ورود پردازنده های مبتنی بر EPYC روی معماری ZEN 2 توانسته است چشم انداز سرور را تغییر داده و عملکرد چشمگیر را با بهترین کارایی و ارزش رده حرفه ای ارائه دهد. با نسل های آینده ، باید بیشتر انتظار داشته باشیم AMD بتواند بازار سرور را با محصولات غالب ارتقا بخشد.

Zen 3 مبتنی بر EPYC میلان و ZEN 4 مبتنی بر EPYC Genoa پیشرفت های کامل را ارائه می دهد ، ZEN 4 بر افزودن پشتیبانی از حافظه جدید ، سوکت ، ویژگی ها متمرکز است.
جزئیات جدید زیادی وجود دارد که هم برای EPYC میلان (ZEN 3) و هم برای EPYC جنوا (ZEN 4) در طول کنفرانس فاش شد. نقشه راه دیتاسنتر AMD تراشه های سرور میلان را برای راه اندازی در سال 2020 و به دنبال آن تراشه های سرور جنوا در سال 2021 قرار می دهد. آنچه جالب است مجموعه ویژگی هایی است که برای پردازنده های آینده مفصل است ، بنابراین اجازه دهید با EPYC میلان شروع کنیم.

اهداف و نقشه راه AMD از سال 2018 الی 2020

AMD EPYC میلان – 7 نانومترپلاس و هسته های مبتنی بر ZEN 3 ، سازگار با سوکت SP3 ، PCIe 4.0 ، حافظه DDR4

پردازنده های AMD EPYC میلان در ترکیب فعلی EPYC Rome موفق ظاهر میشوند. تغییر اساسی در ترکیب EPYC میلان می تواند معماری هسته جدید ZEN 3 باشد که بر فرآیند 7 نانومتری پلاس پایه ریزی خواهد شد. از آنچه ما می دانیم و آنچه که رسما نشان داده است ، پردازنده های AMD Zen 3 مبتنی بر EPYC Milan عمدتاً بر روی عملکرد در هر وات تمرکز می کنند ، اما این بدان معنی نیست که ما به دنبال بروزرسانی های اصلی نخواهیم بود. اگرچه عملکرد در هر وات در هسته ZEN 3 قرار دارد ، آنها همچنین می توانند به عنوان عملکرد CTO AMD ، Mark Papermaster بیان شوند.

“شرکتTSMC ممکن است دستگاه اصلی مانند نوسانگر حلقه را اندازه گیری کرده باشد – ادعاهای ما مربوط به یک محصول واقعی است.”
با نگاه به آینده ، یک فرآیند همراه 7 نانومتر با استفاده از لیتوگرافی شدید ماوراء بنفش (EUV) “در درجه اول بهره وری را با برخی از فرصت های عملکرد دستگاه متوسط ​​، افزایش می دهد”.

در یک اسلاید اخیر، AMD پردازنده های 7nmپلاس مبتنی بر ZEN 3 خود را نشان داد که عملکرد بهتری در هر وات نسبت به تراشه های Ice Lake-SP Xeon ده نانومتری اینتل دارند. در مورد ویژگی های جدید ، به غیر از ارائه طراحی هسته Zen 3 ، میلان سازگاری سوکت را با سیستم عامل های SP3 ارائه می دهد ، پشتیبانی از حافظه DDR4 ، رابط PCIe 4.0 را ارائه می دهد و گفته می شود 64 هسته و 2 برابر رشته (128 رشته) را ارائه می دهد. اما ممکن است AMD طراحی سفارشی را ارائه دهد که هسته های بیشتر و رشته های بیشتری را در هر هسته ارائه دهد. تراشه ها TDP با اندازه 120-225W دارند که مشابه قطعات موجود در رم است.

با جمع بندی همه چیز برای EPYC میلان ، ما به دنبال ویژگی های اصلی زیر هستیم:

  • هسته 7nm پلاس ZEN 3 معماری (64 core هسته / 128 رشته)
  • سازگار با سوکت SP3
  • 120W-225W TDP SKU
  • پشتیبانی از PCIe 4.0
  • پشتیبانی از حافظه DDR4
  • راه اندازی در سال 2020

جزئیات جالب دیگر برای طراحی هسته اصلی در طول ارائه به اشتراک گذاشته شد. AMD نشان داده است كه برخلاف ZEN 2 كه دارای 16 مگابایت حافظه پنهان L3 در هر CCX در داخل یك CCD است ، ZEN 3 دارای حافظه پنهانی مشترک (32 مگابایت +) برای هر كدام می باشد. این به همه هسته ها امکان می دهد تا کلیه حافظه نهان L3 موجود در قالب را به اشتراک بگذارند تا اینکه هر CCX دارای حافظه نهان کوچکتر و جداگانه خود در بین هسته باشد. این همچنین ممکن است یک تأیید بالقوه برای ارائه میلان 8 هسته ZEN 3 در یک CCX واحد باشد.

AMD همچنین تأیید کرد که آنها در حال نمونه برداری از نخستین CPU های میلان هستند که خبرهای خارق العاده ای برای مشتریانی است که منتظر تراشه های 2020 هستند.

AMD EPYC جنوا – هسته پس از 7 نانومتر ZEN 4 ، بستر سوکت SP5 ، حافظه DDR5 ، پروتکل PCIe 5.0

پردازنده های AMD EPYC Genoa مبتنی بر معماری اصلی Zen 4 یک رمز و راز بودند تا اینکه AMD طی آخرین اعلام EPYC Rome از آنها به طور رسمی رونمایی کرد. در حال حاضر طرح با یک ارتقا برنامه ریزی شده برای سال 2021 ترکیب جنوا مجموعه جدیدی از ویژگی ها را به چشم انداز سرور می آورد.

AMD اعلام كرد كه EPYC جنوا با پلتفرم جدید SP5 سازگار است كه سوكت جدیدی را به همراه دارد تا سازگاری SP3 تا EPYC میلان وجود داشته باشد. پردازنده های EPYC Genoa همچنین از حافظه جدید و قابلیت های جدید پشتیبانی می کنند. به نظر می رسد AMD مطمئناً در سال 2021 از روی باند DDR5 در حال آماده سازی حافظه خواهد بود. از آنجا که DDR5 با ZEN4 همراه است ، ممکن است خطوط Ryzen و Threadripper AMD نیز از رابط حافظه جدید استفاده کنند. همچنین بیان شده است که قابلیتهای جدیدی در EPYC جنوا معرفی می شود که به نظر می رسد در پروتکل جدید PCIe 5.0 که پهنای باند PCIe 4.0 را دوبرابر می کند ، سرعت لینک 128 گیگابیت بر ثانیه رابط کاربری x16 را ارائه می دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.