• صفحه اصلی
  • >
  • تکنولوژی
  • >
  • معرفی پردازنده های سری موبایل 7نانومتری AMD در سال 2020 برای لپ تاپ های گیمینگ

معرفی پردازنده های سری موبایل 7نانومتری AMD در سال 2020 برای لپ تاپ های گیمینگ

پس از مدت ها و نقل شایعات مختلف سرانجام مشخص شد که AMD قصد دارد در حاشیه CES 2020 از پردازنده های سری موبایل برای لپ تاپ های گیمینگ رونمایی کند،این سری شامل یک پردازنده 6 هسته ای 7 نانومتری Ryzen خواهد بود که هزینه لپ تاپ های گیمینگ به همراه یک گرافیک مجزا را به حدود قیمت فوق العاده 699 دلار مخصوص کاربران میان رده از لحاظ بودجه کاهش میدهد.

AMD همچنان با عرضه پردازنده های قدرتمند و قیمت اقتصادی مناسب در بازار در حال افزایش بدست آوردن سهم مشتریان است

کمپانی AMD که توانسته قیمت پردازنده های سری دسکتاپ و سرور را دچار تغییر و تحولات زیاد کند،هم اکنون با عرضه پردازنده های سری موبایل با 6 هسته از خانواده Ryzen در لپ تاپ های گیمینگ میان رده بار دیگر توانایی ها و قدرت خود را به رخ رقبا کشید.
البته این اتفاق از طرف تولید کنندگان لپ تاپ مورد استقبال قرار گرفته زیرا مدتها این سطح از لپ تاپ در احاطه پردازنده های چهار هسته ای و کم توان اینتل قرار داشتند.

این برنامه ریزی از سوی AMD برای گیمرهای دارای بودجه متوسط یک اتفاق فوق العاده به حساب می آید،یک لپ تاپ گیمینگ مجهز به پردازنده AMD Ryzen 5 با گرافیک مجزا از 699 دلار شروع می شود.البته ما تأیید مشخصات دقیق آن را نداریم ، اما می دانیم که این قیمت گذاری بر اساس یک پردازنده 7 نانومتری Ryzen با 6 هسته به همراه گرافیک از سری ( Radeon RX 5300M / 5500M) انجام می شود و در برابر لپ تاپی دارای پردازنده8265 Intel Core i5و یک کارت گرافیک سری GTX 1050 دارای قدرت بیشتر و قیمت پایین تر میباشد.در لپ تاپ های گیمینگ میان رده میتوان گفت که گرافیک سری GTX 1050 را نقطه آغاز یک لپ تاپ گیمینگ واقعی نامید. گفته می شود ، AMD ضمن ارائه عملکرد گیمینگ بسیار مناسب با گرافیک های خود به دنبال عرضه لپ تاپ هایی سبک تر و خنک تر و سریع تر است.

شاید باور کردن این مسئله سخت باشه،اما لپ تاپ مجهز به پردازنده های نسل جدید سری AMD RYZEN میتوانند تا 12 ساعت باطری را در حین گیم و استفاده مداوم حفظ کنند.

طبق اطلاعات منتشر شده این لپ تاپ ها که از پردازنده های RYZEN (بطور خاص 6 هسته ای) تقریباً 12 ساعت از عمر باتری را برای استفاده روزانه در خود قرار می دهد و این باعث می شود این فاکتور برای ساخت لپ تاپ های سبک و باریک کامل باشد. لازم به گفتن نیست ، این امر همچنین به پیروزی در طراحی کمک زیادی می کند زیرا در حال حاضر پردازنده های اینتل در مورد طول عمر باتری (در بین قطعات x86) مورد علاقه طرفداران محسوب نمی شوند و لپ تاپ های دارای پردازنده های اینتل متوانند حدود 10-11 ساعت عمر خالص باتری در حالت مصرف ساده و نه گیمینگ حفظ کنند.

با فرض بر اینکه لپ تاپ های (OEM)یا به عبارتی سفارشی شده گرافیک های Radeon RX 5300M / RX5500M و پردازنده AMD Ryzen 5 شش هسته ای را با یکدیگر ترکیب می کنند ،و AMD قصد دارد تا لپ تاپ هایی با قدرت بالا و قیمت مناسب عرضه کند.برگ برنده AMD البته فرایند 7 نانومتری است. با شروع مقیاس و بلوغ فرآیند ، AMD واقعا از مزایایاین فرآیند جدید استفاده می کند. نگه داشتن CPU و GPU در فرآیند 7nm به معنای دو برابر شدن قدرت و اقتصادی تر شدن قیمت است که کاملاً در اختیار AMD است.

قسمتهای جدید بر اساس معماری ZEN2 ساخته می شوند و Renoir APU باید در صف قرار بگیرد. منابع اطلاع داده اند که OEM ها از این دستورالعمل های جدید قیمت گذاری بسیار راضی هستند و منتظر ورود پردا زنده های 7 نانومتری AMD هستند. این مسئله واضح استکه نسل پردازنده های سری لپ تاپ در حال تحولات اساسی هستند و گام اول این تحول را AMD بسیار محکم برداشته.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.