کمپانی AMD در حال آماده سازی نسل دوم گرافیک های NAVI مبتنی بر فرآیند +7nm

کمپانیAMD توانست در بخش پردازنده موفقیت زیادی بدست بیاورد و اکنون زمان آن رسیده است که این شرکت توجه خود را به بخش گرافیک های RADEON معطوف کند. همانطور که تقریباً از یک سال و نیم پیش از سوی رسانه ها اظهار میشد،نبایست انتظار سری های گرافیکی موفق را قبل از سال 2020 داشته باشیم. خوب حالا که نزدیک به سال 2020 هستیم اولین اطلاعات از نسل دوم گرافیک های سری AMD NAVI 21،22،23 بدست آمده است.

AMD بر روی گرافیک های Radeon بسیار قدرتمند و جدید کار می کند که رقیب بسیار سرسختی برای گرافیک های TITAN خواهند بود

سری دوم گرافیک های AMD NAVI به احتمال زیاد از RDNA نسل بعدی (احتمالاRDNA 2) استفاده خواهد کرد و در فرآیند +7nm بهبود یافته تولید می شود. این همان جایی است که در واقع مزیت فرآیند هفت نانومتری باعث برتری گرافیک های AMD RADEON نیسبت به NVIDIA میشود.با توجه به اطلاعات درز پیدا کرده به نظر میرسد که سال 2020،سالی بسیار موفق برای گرافیک های RADEON خواهد بود.

قبل از هر چیزی ، بیایید به سراغ اخبار منتشر شده در مورد گرافیک هایNAVI 21،22،23 که شناسه های آنها در درایورهای Linux که منبع باز هستند و معمولاً قابل اطمینان هستند برویم که نخستین بار توسط کاربری به نام Berniyh در تالارهای گفتگو 3DCenter مشاهده شد. نام های Navi 22 و 23 را می توانید درعکس بالا پیدا کنید و اگر خوب دقت کنید در مورد Navi 21 نیز در عکس پایین اشاره شده است. تاکنون نامگذاری های AMD به شرح اعداد از بالا به پایین نشان می دهد که هرچه عدد دوم پایین تر باشد ، تراشه قوی تر است. این بدان معناست که اگر AMD به سنت پایبند باشد ، Navi 21 از همه اینها قدرتمندتراست.البته Navi 21 تراشه ای نبود که در تغییرات Linux مشاهده شد.بلکه Navi 21 Lite است که در اطلاعات منتشر شده زیر به چشم میخورد.

به وضوح مشخص است که اگر به دنبال گرافیکی قدرتمند از سری RADEON هستید باید منتظر سری NAVI 20 بمانید. البته فعلا معلوم نیست که AMD واقعا در فکر طراحی و عرضه سری NAVI 20 هست یا خیر.اگر برنامه ای برای عرضه داشته باشد ، این سه گرافیک میتوانند باعث دلگرمی طرفداران بشوند که خبر از عرضه گرافیک هایی همسو با معیار طرفداران خواهد بود. اگر اینگونه هم نباشد و یکی از این گرافیک ها که قبلاً با نام Navi 20 شناخته می شد عرضه شوند اما از سری دیگر باز هم این اتفاق خوب است ، زیرا این بدان معنی است که AMD در راه رسیدن به اهداف مختلف در مورد RDNA2 و نسل دوم گرافیک های NAVI برنامه خوبی دارد و این تازه اول راه است.

فعلا هیچ اطاعات دقیقی از تاریخ انتشار وجود ندارد،این موارد پس از اتمام مراحل طراحی ، خیلی سریع وارد کد درایو نمی شوند.به نظر میرسد که AMD حداکثر 6 ماه تا راه اندازی این سری فاصله دارد،ممکن است ای ام دی برنامه هایی برای رونمایی در Computex 2020 داشته باشد اگرچه AMD می تواند با راه اندازی این موارد در CES 2020 نیز اطلاعات جدید منتشر کند. با این وجود مطمئناً یک مسئله مشخص است و آن این است که سال 2020 شاهد اتفاقات جالبی در بازار گرافیکی خواهیم بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.