• صفحه اصلی
  • >
  • کارت گرافیک
  • >
  • شایعه:کارت گرافیک فوق العاده از سری Big Navi می تواند دو برابر قدرتمند تر از RX 5700 XT باشد

شایعه:کارت گرافیک فوق العاده از سری Big Navi می تواند دو برابر قدرتمند تر از RX 5700 XT باشد

آخرین شایعات گمانه زنی های قبلی درباره RX 5950 XT را تقویت می کند.

کارت گرافیک های به اصطلاح “Big Navi” AMD ، پردازنده گرافیکی سطح بالایی هستند که برای به چالش کشیدن مدل های برتر Nvidia GeForce به زودی عرضه میشوند و مدل های ارشد این خانواده که RX 5950 و RX 5950 XT هستند می توانند براساس گمانه زنی هایی که به دنبال نشت اطلاعات در توییتر منتشر شده ، دو برابر قدرتمند تر از RX 5700 XT باشند.
اطلاعات تازه توسط Komachi منبع پرکار نشت اطلاعات سخت افزاری در توییتر برجسته شد و در انجمن های PTT.cc ارسال شد.

اگر چه در مورد این شایعه باید با احتیاط رفتار کنیم،اگرچه منابع خبری خاطرنشان می کنند که در گذشته یکی از این موارد قابل اعتماد بوده است (و شایعه در توییتر ، همانطور که توسط کماچی منتشر شد) این است که ممکن است منبع این شایعات شخصی باشد که در TSMC کار می کند و بر روی تراشه های AMD کار میکند.
به هر حال با توجه به احتیاط شایعات ادعا می شود که Navi 21 یا به عبارتی Big Navi دارای سایز 505 میلی متر مربع هستند ، و این به معنی این است که شاهد یک تراشه سنگین هستیم.

این ابعاد دو برابر اندازه RX 5700 XT است که دارای 251 میلی متر مربع می باشد ، بنابراین از لحاظ تئوری می توانیم 40 CU (واحد محاسبه) 5700 را تا 80 CU دو برابر کنیم (و به یاد داشته باشید که بخش دیگر معادله عملکرد این است که یک پردازنده گرافیکی RDNA 2 باشد ، به این معنی که از معماری نسل بعدی AMD استفاده می کند).

ناگفته نماند Nvidia ممکن است کارتهای گرافیکی GeForce RTX 3000 را در ماه آگوست عرضه کند!

در صورت عرضه Big Navi شاهد بهترین کارتهای گرافیکی سال 2020 خواهد بود.
این اولین بار نیست که ما شنیده ایم که کارت گرافیک پرچم دار جدید AMD احتمالاً Radeon RX 5950 XT نامیده می شود و به زودی عرضه خواهد شد و همچنین مجهز به 80 CU است که به معنی 5120 جریان پردازشی است!!!.

اما همانطور که در گذشته مشاهده کردیم ، موارد بیشتری در مورد قدرت این پردازنده گرافیکی نسبت به اندازه قالب خام یا تعداد واحدهای محاسباتی بسیار بیشتر وجود دارد. AMD همچنین باید سرعت فرکانس و در واقع نگرانی های مربوط به دما – سرمایش و مصرف برق را متعادل کند. با این حال ، با توجه به اینکه AMD قبلاً اعلام کرده بود که RDNA2 پیشرفت 50 درصدی عملکرد در هر وات را نسبت به معماری اصلی به ارمغان می آورد ، خبرهای خوبی در جبهه گرافیک به دست آمده است.

البته سوالات زیادی در مورد پشتیبانی از ردیابی پرتو(ray tracing) که با RDNA2 همراه است و سوال از هسته های ردیابی پرتوی اختصاصی – و اینکه چقدر ممکن است فضای GPU را بگیرد به طور خلاصه عوامل زیادی وجود دارد که می توانند پیش بیایند.

آیا این یک گرافیک رده بالا و رقابتی است؟
با گفتن همه اینها نباید از گمانه زنی ها اطلاعات جامعی برآورد کنیم . اما مطمئناً این حس وجود دارد كه AMD می خواهد گرافیکی را كه واقعاً قدرتمند است در مرحله نهایی عرضه کند تا در نهایت شروع به رقابت با امثال GeForce RTX 2080 Ti كند.

این نگرانی باقی مانده است که اگر در واقع RX 5950 XT عرضه شود هزینه کارت گرافیک چقدر خواهد بود و AMD قادر به حفظ GPU رقابتی خواهد بود؟ و به راستی چگونه ورود Big Navi در مقایسه با سری RTX 3000 نسل بعدی Nvidia به پایان می رسد؟

انتظار می رود کارت گرافیک سری Big Navi در اواخر سال 2020 عرضه شود.
سرانجام بدون شک متوجه شده اید که شایعات ابعاد Navi 22 و Navi 23 را که ظاهراً به ترتیب 240 و 340 میلی متر هستند را تایید میکنند در پایان ظاهرا AMD دارای برنامه های بزرگی در سال 2020 تا 2022 است تا بتواند همانگونه که بازار پردازنده هارا در دست گرفت اکنون بازار کارت گرافیک را تصاحب کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.