• صفحه اصلی
  • >
  • AMD FARSI
  • >
  • کمپانی AMD به حافظه گرافیکی بیشتر از 4 گیگابایت به عنوان استاندارد درنسل جدید کارت گرافیک های Radeon RX اشاره میکند

کمپانی AMD به حافظه گرافیکی بیشتر از 4 گیگابایت به عنوان استاندارد درنسل جدید کارت گرافیک های Radeon RX اشاره میکند

در پست وبلاگ اخیر کمپانی AMD با تست گرافیک های 4 گیگابایتی و 8 گیگابایتی اشاره کرد که به پایان دوره کارتهای گرافیکی این نسل و همچنین سطح گرافیکی چهار گیگابایتی نزدیک شده ایم و کمپانی اشاره کرده که به راه اندازی اولین نسل کارتهای گرافیکی Radeon RX با معماری RDNA 2 نزدیک میشویم.
پست وبلاگ که با عنوان “بازی فراتر از 4 گیگابایت” منتشر شده هوشمندانه تاثیر حافظه های گرافیکی را مقایسه کرده است برای این آزمایش AMD از کارت گرافیک Radeon RX 5500 XT با هر دو ظرفیت 4 گیگابایتی و 8 گیگابایتی استفاده کرده و نشان داده که چگونه افزایش ظرفیت VRAM نه تنها عملکرد بهتری را در بازی ارائه می دهد بلکه از دیدگاه پشتیبانی در عناوین AAA نسل بعدی بسیار مهم است.

AMD درباره اهمیت کارتهای گرافیکی Radeon RX با بیش از حافظه 4 گیگابایت بر اساس معماری جدید RDNA 2 توضیح مفصلی داده است که در ادامه میخوانید

در حال حاضر مجموعه کارتهای گرافیکی سری Radeon RX 5000 در سطح پایه شامل Radeon RX 5500 XT است که دارای دو نوع حافظه 4 گیگابایتی و 8 گیگابایت حافظه است. علاوه بر کارتهای مبتنی بر Navi ، گزینه های قدیمی Polaris همچنان در حجم زیاد به فروش میرسند که میتوان کشورهایی مانند ایران را به عنوان مصرف کننده گسترده کارت هایی مانند RX 580 و RX 590 اشاره کرد که مصرف کنندگان به دلیل حافظه 8 گیگابایت آنها را انتخاب میکنند و همچنان این نسل از گرافیک در سرتاسر جهان فروش قابل توجهی دارند.

AMD در تست خود حداکثر 24٪ افزایش عملکرد در عناوین AAA را با استفاده از یک Radeon RX 5500 XT 8GB در مقابل یک نوع 4 گیگابایتی گزارش داده که عدد قابل توجهی است. عناوین به روز مانند Borderlands 3 ، Call of Duty Modern Warfare ، Forza Horizon 4 ، Ghost Recon Breakpoint ، Doom Eternal و Wolfenstein 2: The New Colossus مورد آزمایش قرار گرفتند که همگی با حافظه هشت گیگابایتی نسبت به گزینه 4 گیگابایتی پیشرفت چشمگیری داشتند.

علاوه بر کارایی بهتر AMD اذعان می کند که کارت های گرافیکی با VRAM ناکافی می توانند منجر به چندین مسئله شوند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • پیام های خطا و محدودیت های هشدار دهنده
  • فریم های پایین
  • ایجاد لگ های شدید در بازی
  • افت قدرت گرافیک
  • فریز در هنگام اجرای بازی


آنچه که در اینجا مهمه این است که AMD این تست را با Radeon RX 5500 XT انجام داده است و این پست وبلاگ به این نکته اشاره می کند که این شرکت با ارائه نسخه های بعدی خود به کجا می رود. گزینه های 6 گیگابایتی و 8 گیگابایتی اکنون در بازار فروش متناسبی دارند همانطور که با RX 5500 XT 8GB و RX 5600 XT 6GB قابل مشاهده است و گیمر ها از انتخاب خود راضی هستند در حالی که NVIDIA هنوز هم با GTX 1650 Ti خود با 4 گیگابایت حافظه مانور میدهد که البته با توجه به ضعف چیپ و مقدار کم حافظه و البته مانند همیشه قیمت غیر منطقی کارت گرافیک های NVIDIA مورد انتقاد گسترده قرار دارد.

AMD همواره در راس ارائه خدمات VRAM و حافظه های جدید در کارت های گرافیکی قرار داشته است. سری Radeon 300 اولین کارتهایی بودند که حافظه 8 گیگابایتی را به عنوان استاندارد قرار دادند و وارد بازار شدند در حالی که NVIDIA کارت گرافیک های 4 گیگابایت و حداکثر 6 گیگابایت را با قیمت بالا عرضه می کرد.AMD همچنین اولین کمپانی بود که ابتدا با 4 گیگابایت حافظه گرافیک Radeon R9 Fury X خود با استاندارد HBM همراه شد و بار دیگر با 8 گیگابایت در نسل اول Vega و تا 16 گیگابایت حافظه HBM2 در آخرین گزینه فوق العاده پریمیوم خود یعنی Radeon VII مرزهای توانایی گرافیکی را جابه جا کرد.

AMD و NVIDIA در حال حاضر پیکربندی حافظه مشابه را در کارت های رده بالا مانند Radeon RX 5700 XT و GeForce RTX 2070 SUPER ارائه می دهند اما با نزدیک شدن به نسل جدید گرافیک های سری BIG NAVI AMD که مجهز به معماری RDNA2 هستند بزودی شاهد گرافیک های دارای ظرفیت 8 گیگابایت به بالا در سری های جدید Radeon RX هستیم.

اولویت اول AMD این است که گرافیک های نسل بعدی خود را در بازار و در قالب Big Navi پیش از عرضه کنسول های بازی PS5 و XBOX SERIES X عرضه کند. این احتمال وجود دارد که یک گرافیک NAVI با قیمت های پایین ترهم در کنار مدل های گران قیمت عرضه شود تا AMD بتواند RDNA 2 را درتمام رده ها در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد تا کل ترکیب رده بالا به پایین خود را تأمین کند ، بنابراین ما مطمئناً بعد از ورود Big Navi به بازار گرافیک های قیمت مناسب با حافظه های بالا و البته ارزان را مشاهده کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.