• صفحه اصلی
  • >
  • محصولات
  • >
  • پشتیبانی سوکت AM4 تا سال 2021 با APU های 7 نانومتری AMD Ryzen 5000 Cezanne به همراه معماریZEN 3

پشتیبانی سوکت AM4 تا سال 2021 با APU های 7 نانومتری AMD Ryzen 5000 Cezanne به همراه معماریZEN 3

برنامه AMD برای عرضه پردازنده های APU Ryzen 5000 با کدگذاری Cezanne بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و این بار شناسه برای تراشه های مذکور به همراه جزئیاتی از طرف پردازنده و گرافیک پردازشی آن تأیید شده است.

شناسه AMD Ryzen 5000 ‘Cezanne’ تأیید شده ، برنامه های AMD برای معماری Zen 3 و گرافیک های جدید Vega برای حفظ پشتیبانی AM4 تا 2021


خانواده APU Cezanne در سال آینده در هر دو مورد دسکتاپ و نوت بوک عرضه میشود. خانواده Cezanne می توانند جایگزین APU های Renoir Ryzen 4000 شوند که از ماه آوریل برای نوت بوک ها منتشر شده است و در ماه های آینده اولین نسخه از این پردازنده بر روی پلتفرم AM4 دسکتاپ احتمالا منتشر میشود.

دیروزاطلاع رسان Komachi در توییترتوانست تأیید کند که APU های AMD Cezanne تحت شماره 1638 PCI ID مشاهده شده و حداقل 13 شناسه PCI برای این خانواده خاص که قبلاً توسط Rogame مشاهده شده وجود خواهد داشت. خانواده Renoir AMD از شناسه 1636 PCI استفاده می کنند و APU های سری Van Gogh با قدرت مصرفی کمتر از شناسه های PCI 163F استفاده می کنند.

اطلاع رسان Komachi همچنین خاطرنشان می کند که APU های Cezanne هنوز هم بر پایه معماری GFX9 بنا شده اند ، به این معنی که ما یک باردیگر یک نسخه پیشرفته از گرافیک Vega را در APU های نسل بعدی میبنیم.

مسئله جالب اینجاست که APU های Cezanne مانند APU های Renoir دارای یک هسته پردازدشی جدید خواهند بود . همچنین گزارش شده است که APU های Cezanne برای سوکت AM4 منتشر میشوند و این بدان معنی است که عمر این سوکت تا سال 2021 ادامه خواهد داشت و می توانیم انتظار داشته باشیم AMD در حدود سال 2022 سوکت پردازنده های خود رابه AM5 ارتقا دهد. همچنین به نظر می رسد با توجه به اینکه تراشه ‘Vermeer’ که از معماری ZEN3 بهره میبرد در اواخر سال جاری عرضه می شود.
AMD قصد دارد تا سال 2021 تمامی برنامه ریزی های خود را برای سوکت AM4 کامل کند.

برنامه های کمپانی AMD برای Cezanne ‘Ryzen 5000’ با هسته های پردازشی Zen 3 و گرافیک های VEGA


برای دوستانی که اخباری در مورد Cezanne را نشنیده اند بدانند که خانواده Cezanne برای سری لپ تاپ به دو بخش تقسیم می شوند ، پردازنده های با عملکرد بالا که به اختصار Cezanne-H نامیده میشود و کم مصرف که Cezanne-U نامیده میشود.

اما مهم تر از همه این پلتفرم BGA است و قطعاً به سازندگان لپ تاپ کمک خواهد کرد زیرا همان طراحی APU های Renoir را حفظ می کند درعین حال نیز کاربران در بخش دسکتاپ می توانند بدون نیاز به تغییر مادربردهای خود از پردازنده های جدید استفاده کنند.

پردازش گرافیکی که در APU Cezanne استفاده میشود یک نسخه پیشرفته از پردازش گرافیکی موجود Vega است که تا به امروز بهترین سری از آن عرضه شده. گزارش های قبلی می گویند که APU های Cezanneهمراه با فرآیند هفت نانومتری TSMC عرضه می شوند. اگر به صورت آماری و ظاهری به APU های Cezanne نگاه کنیم قسمت پردازنده تغییراتی خواهد داشت در حالی که در سمت گرافیک پیشرفت های مشابهی را که ما در گرافیک های 7 نانومتری Vega در خانواده Renoir APU دیدیم نیز در Cezanne خواهیم دید. در عین حال AMD قصد دارد با معماری Zen 3 که در Cezanne استفاده میشود جهشی چشمگیر در عملکرد هر وات و بازدهی بیشتری از معماری ZEN 2 داشته باشد.

گزارش شده است که APU های Cezanne ‘Ryzen 5000’ تا سال 2021 وارد بازار شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.