• صفحه اصلی
  • >
  • محصولات
  • >
  • جزئیات پلتفرم AMD AM5 منتشر شد،از تغییر سوکت PGA به سوکت LGA تا پشتیبانی از حافظه DDR5

جزئیات پلتفرم AMD AM5 منتشر شد،از تغییر سوکت PGA به سوکت LGA تا پشتیبانی از حافظه DDR5

جزئیات پلتفرم AMD AM5 منتشر شد،از پردازنده های Ryzen و APU Raphael تا پشتیبانی از حافظه DDR5

جزئیات مربوط به پلتفرم AMD AM5 که پردازنده های Ryzen و APU های آینده را شامل میشود توسط ExecutableFix به بیرون درز پیدا کرده است. پلتفرم AMD AM5 از سوکت PGA به سوکت LGA تغییر پیدا خواهد کرد و از حافظه های DDR5 پشتیبانی می کنند.

جزئیات پلتفرم AMD AM5- پشتیبانی از حافظه DDR5 تغییر سوکت PGA به LGA 1718


طبق این نشت اطلاعات سوکت نسل بعدی AMD AM5 بزرگترین ارتقا پلتفرم کمپانی AMD در چند سال اخیر برای تیم قرمز خواهد بود. سوکت AM4 تاکنون چهار نسل از معماری ZEN را ادامه داده است که از Zen شروع و سپس به +Zen و Zen 2 و سر انجام به Zen 3 ختم میشود. با شروع Zen 4 کمپانی AMD پلتفرم کاملاً جدید AM5 خود را برای پشتیبانی از CPU ها و APU های Ryzen Desktop آینده آماده خواهد کرد.

یکی از بزرگترین تغییراتی که در پلتفرم AM5 ذکر شده ، تغییر سوکت PGA به سوکت LGA است. پلتفرم AM5 از سوکت LGA 1718 بهره می برد و همانطور که از نامش پیداست ، از 1718 پین تشکیل شده است. این در واقع 18 پین بیشتر از سوکت Intel LGA 1700 است که از پردازنده های نسل بعدی Alder Lake پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که دیگر شاهد تراشه های Ryzen Desktop با پین در زیر آنها نخواهیم بود ، اما در عوض ، ما پدهای تماسی (طلایی) مشابه پردازنده های Intel Desktop را مشاهده خواهیم کرد.

از دیگر ویژگی های پلتفرم AM5 می توان به سری جدید تراشه های سری 600 اشاره کرد. قرار است مادربرد های سری X670 PCH جایگزین سری X570 به عنوان سری پرچمدار شوند. مادربردهای X670 از حافظه دو کاناله DDR5 با سرعت فرکانس پایه 4800 مگاهرتز تا حداکثر 10 هزار مگاهرتز پشتیبانی می کنند که توسط تولید کنندگان DRAM اشاره شده است.
طبق اطلاعات منتشر شده در مورد ZEN4 پردازنده های این سوکت تحت نام رمز رافائل شناخته میشوند…

همه اطلاعاتی که درباره پردازنده های AMD Raphael Ryzen ‘Zen 4’ می دانیم…


نسل بعدی پردازنده های Ryzen مبتنی بر ZEN4 با نام رمز رافائل شناخته می شوند و جایگزین پردازنده های Ryzen 5000 مبتنی بر ZEN3 می شوند که با نام رمز Vermeer شناخته می شوند. با توجه به اطلاعاتی که در حال حاضر داریم پردازنده های رافائل براساس معماری 5 نانومتری ZEN 4 عرضه می شوند. AMD اشاره دارد که تعداد هسته اصلی پردازنده های نسل بعدی خود را افزایش می دهد.
همچنین شایعه شده است که معماری ZEN4 حداکثر 25٪ افزایش IPC نسبت به ZEN3 دارد و سرعت فرکانس آن در حدود 5 گیگاهرتز است.

مدیر عامل AMD ، دکتر لیزا سو از طریق Anandtech اعلام کرده:


‘مارک ، مایک و تیم های ما کار خارق العاده ای انجام داده اند. ما امروز نزدیک به یک محصول خوب هستیم ما با نقشه های جاه طلبانه خود ، روی پلتفرم Zen 4 و Zen 5 تمرکز کرده ایم.

برای پردازنده های نسل آینده تعداد هسته های بیشتری وجود خواهد داشت “

همچنین انتظار می رود پردازنده های Raphael Ryzen مجهز به گرافیک RDNA 2 باشند که به این معنی است که از پشتیبانی گرافیکی iGPU برخوردار خواهند بود. انتظار می رود پردازنده های رافائل تا اواخر سال 2022 عرضه نشوند ، بنابراین زمان زیادی هنوز باقی مانده است. این ترکیب در برابر پردازنده های اینتل Raptor Lake 13th Gen Desktop رقابت خواهد کرد.

در پایان میتوانید نقشه راه AMD Zen CPU / APU را مشاهده کنید:

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.